עליי

aboutme

צילום: שי בוקריס

עליי

שמי איריס. בזכות השם שנתנו לי הוריי אני אוהבת לעשות מתנות.

השם איריס משמעו איבר בגוף האדם (טבעת בגלגל העין) וגם פרח בעולם הטבע. במיתולוגיה היוונית איריס הייתה אלת הקשת בענן שקישרה בין האלים לבני האנוש ובמקורות אחרים היא שבישרה את השלום בעולם ובין בני האדם. אני מאמינה שאוסף הסיפורים על אודות שמי שהתגלה לי בדרך, השפיע במודע או שלא במודע על הבחירות שעשיתי בחיים.

אני יוצרת מתנות לאהובים ולחברים, לבני משפחתי ולשכנים, למורים של ילדיי ולהורים של חבריי, לאנשים שאני מכירה או לזרים שפגשתי במקרה, לאנשים שמשלמים לי על כך וגם לאלה שלא ולאנשים נוספים שאיתם אני מחליפה מתנות.
מתנות הן מה שאני עושה הכי טוב – לא רק מתנות שמגיעות בתוך קופסה קשורה בסרט אלא גם דברים אחרים שפוגשים ללא אריזה, באמצע היום או באמצע החיים, שבעקבותיהם מרגישים שרוצים לתת לעולם משהו בחזרה.

המתנות שאני יוצרת קשורות גם לעולם הזיכרונות. אחרי שניסיתי לפענח כמה מזיכרונותיי הפרטיים, נולדה בי התשוקה לייצר זיכרונות לאחרים. הבסיס ליצירת זיכרון הוא יצירתה של מתנה שלא הייתה ולא נבראה עד לאותו רגע שבו מתגלה בפניי האדם שלו היא מיועדת. הרגע הזה שבו נוצר קשר עם אדם הוא בעל משמעות רבה, וכך גם המתנה שנוצרת בדמותו והזיכרון המתהווה בנתינתה.

עולם הספרות הוא מקור השראה נוסף בתהליך היצירה – יש קשר בין המתנות לבין ציטוטים מתוך סיפורים וטקסטים שכתבו אנשים אחרים, ולעתים הקשר מתבטא במשפט אחד, במילה בודדת או באותיות המרכיבות אותה.

* * *

"המתנה היחידה היא חלק מעצמך" כתב הפילוסוף האמריקני ראלף וולדו אמרסון, ומנקודת מבטי "המתנה היחידה היא חלק משניים” – חלק מן העצמי של נותן המתנה ומן העצמי של המקבל אותה. כאשר משהו מאוד אישי משניהם מתקיים בה, ניתן לראות דרכה שני אנשים. במקום שבו הם נפגשים מתהווה חוויה משמעותית לא רק למקבל המתנה אלא גם למי שמכין אותה.

מרתק אותי לחקור את המקום שבו מצטלבות דרכיהן של אנשים סביב אותו אדם, אותה פעולה או אותו נושא באמצעות תהליך של יצירה משותפת.  מסקרן אותי לבחון איך אנחנו מחוברים זה לזה (ולעיתים אף בלי להכיר זה את זה) דרך התבוננות בסיפור חייו של אדם או תוך כדי השתאות בפני גורם משותף למתבוננים ולזה אשר מתבוננים בו.

* * *

במתנות שאני יוצרת חומר וטקסט שזורים יחדיו.  כמו השונוּת בין האנשים, כך המתנות שונות זו מזו – בתאריך בעל משמעות בחייו של אדם הטבוע בהן (יום הולדתו, יום נישואיו, יום כלשהו בחייו ואפילו יום מותו של אדם), במחקר, בתהליך הכנתן או בחומרים שמהם עשויה האהבה שהביאה ליצירתן.
המתנות הנוצרות בשיתוף פעולה הן אישיות מאוד ומצליחות לספר למקבל המתנה פרטים חדשים על אודותיו ולהזכיר לו דברים ששכח מזמן. זו המתנה האמתית.