באיזו דרך עלי ללכת מכאן?

dafna

באיזו דרך עלי ללכת מכאן?

מתנה לדפנה לכבוד יום הולדתה החמישים מאת בן-זוגה.

מתנה החוגגת את דפנה בדמותה של "אליס בארץ הפלאות" ואת המפגש בינה לבין המשתתפים ביצירת המתנה.

*

רעיון המתנה ליום הולדתה החמישים של דפנה עלה מתוך צמד אהבותיה – לספריו של לואיס קרול ולאמנות הצילום.

מארז המתנה כולל שני ספרים שנלקחו ממדף הספרים בביתה של דפנה ונכרכו מחדש "אליס בארץ הפלאות" ו"מבעד למראה" מאת לואיס קרול. בתא נוסף בתוך המארז מוצגת סדרה של חמישים קלפים המסמלים את המשתתפים במשחק הקלפים של דפנה. על צדם האחד של הקלפים מוצגים צילומים פרי יצירתה או הווייתה של דפנה. על צדם האחר מופיעות תשובות המשתתפים לשאלה "באיזו דרך עלי ללכת מכאן?” כאילו נשאלה על-ידי דפנה.

 

השאלה, המשמשת גם ככותרת למתנה, מצוטטת מתוך שיחה בין אליס לחתול צ'שייר, בסיפור "אליס בארץ הפלאות" -

"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?" שאלה אליס.

"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע", אמר החתול.

"לא אכפת לי כל כך לאן" – אמרה אליס.

"אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי", אמר החתול.”

המתנה מגלמת את דפנה בדמותה של אליס ומדמה את רגעי הכתרתה ל"מלכה" במהלך הדרך.  משחק הקלפים הוא דמיוני שכן אינו משמש למשחק אך הפרטים והדימויים המרכיבים אותו הם אמיתיים ולקוחים ממציאות החיים של דפנה. ההתבוננות בה ובמציאות של "ממלכתה" הביאו ליצירתו.

envelope

אמנות ומדע תמיד היו שזורים בחיי המשפחה שלנו, והאופן שבו ניסינו להעריך את שוויה של המתנה משקף את השניים. המתנה היא יצירה שערכה "לא יסולא בפז" – טיפות של זהב ודמעות משתקפות בה בערבוביה. הזיכרון הנפלא שיש לנו לאורך הדרך של יצירת המתנה, הנתינה והקבלה, הן דמעות של התרגשות ואושר.

המשמעות של "לא יסולא בפז" היא של משהו בעל ערך רב יותר מזהב. לכן נחלק 50 דמעות על פי יחס הזהב ל 31 דמעות של זהב ו-19 של אבן החן הנדירה ביותר  Painite, שהיא יותר מזהב.

על פי המחקר של Shimizu וחוקרים נוספים, משקלה של דמעה הוא כ 12.4 גרם, כך שערכה הסמלי של המתנה מחושב לפי הנתונים של 31 כפול 12.4 גרם זהב ועוד 19 כפול 12.4 גרם Painite. 

דפנה ומשפחתה

envelope

מראה דו כיוונית היא אביזר קסום וחושפני, לעומדים משני צדי המראה. המתנה שלי מאוד דומה במהותה למראה דו כיוונית. אני משתקפת במתנה שלי בהמון צורות, זוויות וצבעים, אבל גם כל הסובבים, שהשתתפו בהכנתה, משתקפים בתוכה. ההדדיות הזו, החשיפה של כולם, האחד בתוך השני, הם חלק מהקסם של המתנה.

 ההשתקפות העצמית הזו דרך עיניהם של אחרים חשפה לי דברים ידועים כביכול, אך עם זאת הצליחה להפתיע, לרתק ובמיוחד לרגש אותי עד מאוד. תוסיפו לכל זה את ההשקעה הרבה במחשבה ובעשייה של כל המשתתפים, ובמיוחד של המשפחה הקרובה, ואת מאות הפרטים האישיים השזורים בתוך מתנה אחת, ותבינו למה המתנה הזו, היא כל-כך קסומה ומרגשת,  ומתבקשת לצידה חבילה של טישו די גדולה…

דפנה