מתנת בר/בת מצווה


מתנת בר/בת מצווה

מתנה לנער או לנערה בהגיעם למצוות.
ספר ברכות המציג צמדים של מילים שנבחרו על ידי בני משפחה וחברים, שזורים לכתר בצורת ספר. המפגש בין המילים משרטט תהליך משמעותי במעבר מילדות לבגרות ומסמל את הרגע הקסום שבו מתגשמת מחשבה במעשה.

*

הרעיון מאחורי עיצוב הספר נולד בהשראת שני בתים של תפילין – בכל צמד מילים ״מילת המחשבה״ מייצגת את התפילין של הראש ו״מילת המעשה״ מייצגת את התפילין של היד. המילים יוצרות כתר של מחשבות ומברכות על רעיונות שיובילו קדימה למעשים שייעשו בלב חפץ ושלם.

מאמר מאת הרב איסר פרנקל המתאר את מהות התפילין, שימש כמקור השראה ליצירת המתנה:

 

"התפילין מונחות הן על הראש "כנגד המוח", ועל הזרוע "כנגד הלב".  שני איברים אלה: המוח והלב – החשובים שבמערכת אברי האדם – מהווים מקום משכן לשכלו של האדם, ולנשמתו.
בתוך ריבועי התפילין, המהווים כעין בתים, שוכנות ארבע פרשיות מן התורה כתובות על גבי קלף.  בתפילין של יד הפרשיות כתובות ברציפות על גבי מגילת-קלף אחת, בעוד שבתפילין של ראש ישנן  ארבע מגילות נפרדות.
יש בדבר זה משום סמל.  תפילין של ראש, המונחות "כנגד המוח", מסמלות את המחשבה של האדם.  לעומתן תפילין של יד, המונחות על הזרוע, מסמלות את המעשה של האדם.  מחשבותיו של האדם, בטרם יעשה מעשה, יכולות להיות "מחשבות רבות" ומגוונות, אולם המעשה צריך להיות אחד – בכיוון אחד."

הרב איסר פרנקל – "ספר הזהב לבר-מצווה"

 

envelope

איריס יקרה,

כשיצרנו קשר בתחילת הדרך, כבר הכרתי חלק מהעבודות שלך. ידעתי שאת יצירתית בצורה יוצאת דופן ושהתוצר שנקבל בסוף התהליך יהיה מיוחד ואחר.
לא ידעתי למה בדיוק לצפות. ביקשתי מתנה לבר המצווה של בכורי. לא ידעתי שאקבל הרבה יותר מזה.
במהלך העבודה איתך על המתנה גיליתי עד כמה כל פרט חשוב לך, עד כמה את רוצה להיות מדויקת בתוצאה הסופית ועד כמה משמעותי עבורך לרגש את החוגג הצעיר שלנו. כאילו את מכינה את המתנה לבנך שלך.
והתוצאה הסופית – ספר ברכות כרוך ומיוחד שמילותיו נכתבו בידי המשפחה והחברים הקרובים של בר המצווה, ריגש את כל השותפים לתהליך ואת כל מי שעיין בו.
רק בסיום העבודה, כשהספר מונח בידיי, הבנתי למה התעקשת על כל פרט. לקחת אחריות על התהליך כולו. מבחירת הדפים, כך שיהיו במשקל הנכון, בגודל הנכון, נעימים ליד, נעימים לעין, דרך הכריכה שנתנה לספר מעטה של קדוּשָה כמעט, ועד התוכן, שאמנם נכתב על ידי אנשים שונים אבל קיבל שפה אחת. חתימת ידך ניכרת בכל, אבל בהחבא. הצלחת לאסוף דימויים מעולמו של בני ולשזור אותם ביד אמן בתוך המתנה עבורו. הוא היה שותף נסתר בתהליך.
היום, אחרי שכבר הענקנו את המתנה לבננו הבכור, וכבר חווינו את ההתרגשות שלו ושל כל השותפים במתנה, אני מתבוננת בספר עב הכרס היפה הזה. אני יכולה לדמיין את בן ה-13 שלי, בעוד כמה שנים, יושב על כסא רחב וגדול, או אולי מתנדנד בכסא נדנדה בחצר ביתו, ולידו יושב הנכד שלו. חוגג בר מצווה בעצמו. וביחד הם פותחים את הספר וקוראים. ומגלים מה אמר הזה ומה חשב ההוא על סבא שלהם. ומגלים קווי דמיון לאבא או לאמא או לנכד בעצמו. התמונה הזו, של שניהם יושבים כך יחד והספר ביניהם, משמחת אותי מאד.
איריס, תודה על כל ההשקעה, ההקשבה, המסירות, ההקפדה על הפרטים הקטנים והאופן הנעים בו ניהלת את כל התהליך הזה. מקווה לשיתופי פעולה נוספים בהמשך.

מאיה