תשעים מילים לשרה

sara2

תשעים מילים לשרה

מתנה לשרה לכבוד יום הולדתה התשעים מאת בנה.

מעטפת בד לספר הזיכרונות של שרה הטווה את גלגולן של תשעים מילים, מדפוס למעשה רקמה.

*

לקראת יום הולדתה התשעים העלתה שרה על הכתב את סיפור חייה, ובנה יעקב סייע בידה להוציאו לאור בספר. רצונה של שרה לספר את סיפורה ולקרב בעזרתו את העבר להווה הולידו רעיון ליצור עבורה מתנה שתגשר בין הדורות ותסמל חיבור בין אז ועכשיו.

המתנה שנוצרה במיוחד לספר של שרה היא מעטפת בד ועליה רקום קטע ערוך מתוכו. כבסיס ליצירת המעטפת נבחר בד אותנטי הקשור לסיפור חייה של שרה – מפיות שהיא רקמה "כשהיה לה זמן, באחת המלחמות", והעניקה ליעקב בנה לרגל אחד החגים.

לצד האמרה והפרחים הרקומים מעשי ידי שרה נרקמו תשעים מילים מתוך הספר כמניין שנותיה של שרה. אמנם המילים מתארות את פסיה, אמה של שרה, אך שחזורן במעשה הרקמה מפנה את האור מהאם לבתה ומתאר את שרה כאם וכאדם ערכי ומעורר השראה כפי שתיארו את אמה.

כך התגלגלה מתנת המפיות הרקומות ליעקב והייתה למתנה לשרה וכך התגלגלה הערכתה של אם לאמה והייתה להערכתו של בן לאמו.

90words6

envelope

איריס יקרה,

כשהצעת לי לראשונה את האפשרות להעניק לאמי מתנה ליום הולדתה התשעים, לא הערכתי כי את מציעה לי הרבה יותר מכך: מסע מיוחד למערכת היחסים שבין בן לאמו ודרך מקורית להפתיע את מי שבגילו כבר ראה הכל.
הערב שבו כינסתי את המשפחה הקרובה בביתי לחגיגה צנועה של יום ההולדת הפך לאחד הערבים הבלתי נשכחים עבורי ועבור כל מי שהיה שם אך יותר מכל עבור אמי.
כאשר שאלתי אותה מה אומרות המלים שעל המפיות הרקומות לא זיהתה לראשונה שבחרתי להשתמש בתיאורה שלה את אמה כדי לתאר אותה. כשהבינה זאת, עמדו דמעות בעיניה.
רגישותך, סבלנותך ועשייתך העדינה הולידו חוויה מרגשת.
בתודה עמוקה,

יעקב